20. – 24.janvāris “Prāts un mentālie faktori”, God. Fedors Strake

20. – 24.janvāris “Prāts un mentālie faktori“, God. Fedors Strake

Mācību datumi, laiki un tēmas:
-22.01. plkst. 19:00 Ievadlekcija
-23.01. plkst. 09:30-12:00 un 14:00-17:30 Prāts un mentālie faktori – kas būtu jāzin ikvienam
-24.01. plkst. 09:30-12:30 un 14:30-17:30 Retrīts

Gan ikdienas nepastāvīgā laime, gan tā galējā laime, ko sniedz atbrīvošanās un apgaismība, tās abas sakņojas mūsu prātā.
Nelaimīgus mūs padara nevis ārējie cēloņi-citi cilvēki, slikts darbs, vāja veselība, sarežģītas attiecības, kāda nepārvarama augstāka vara, bet gan mēs paši, neprasmīgi reaģējot.
Ja gribam būt laimīgi, nav cita ceļa, kā vien mācīties saprast sava prāta uzbūvi un darbības principus.
Tibetas budismā šai tēmai veltīts ārkārtīgi daudz uzmanības. Lorig ir teksts, ko apgūst vairākus gadus uz tā bāzes ir veidots arī FPMT Pamata programma un God Fedora sastādītais pārskats par prātu un mentālajiem faktoriem.
Iespējams, esat jau agrāk dzirdējuši par Četrām cēlajām patiesībām, kurās koncentrēti ietverts viss, ko Šakjamuni Buddha savulaik mācījis.
Ciešanas ir jāapzinās, to cēlonis ir jānovērš, jāsasniedz atbrīvošanās no ciešanām, uz to vedošais ceļš ir jāpraktizē.
Ciešanu cēloņi, lietojot budistu terminoloģiju, ir karma un mentālie traucēkļi. No šiem diviem nozīmīgākie ir tieši traucēkļi, jo bez tiem esošā karma nevar nobriest un jauna nevar tik radīta. Pārskats par mentālajiem faktoriem iepazīstina ar traucējošajiem faktoriem un to pretmetiem, un ar kādām metodēm jūs pirmos varat iemācīties aizstāt ar otrajiem.
Viens postošs mentālais faktors, piemēram, dusmas līdzīgi kā tintes piliens ūdens glāzē “iekrāso” visu pavadošo pamata apziņu negatīvu, tāpat kā mīlestība ieved visu prātu pozitīvā stāvoklī.
Lai to noturētu, lietā liekam apzinātību, koncentrēšanos un introspekciju.
“Kad Tu mācies budismu, Tu mācies par sevi – sava ķermeņa, runas un prāta dabu, galveno uzsvaru liekot uz prātu un kā tas darbojas ikdienā. Kādēļ ir tik svarīgi iepazīt savu prātu?
Tā kā mēs visi vēlamies laimi, iepriecinājumu un apmierinātību, un šīs lietas nenāk no saldējuma, bet no gudrības un prāta, tad mums ir jāsaprot, kā tas darbojas,” tā Lama Thubtens Ješe.

Neveikt ne vienu negativitāti un
Attīstīt tikumu uzkrāšanu-
Pilnībā savaldot savu paša prātu,
Tā ir Buddhas mācība.
/Šakjamuni Buddha/

God Fedors 2016 Jan