Lama Thubten Ješe

Lama-Thubten-YesheLama Ješe (Lama Yeshe) ir FPMT organizācijas dibinātājs. Viņš ir dzimis 1935.gadā Tibetā netālu no Lhasas un ir kādas Gelug tradīcijas mūķenes inkarnācija. Jau no agras bērnības Lama izjuta vēlēšanos veltīt sevi garīgajai dzīvei, un sešu gadu vecumā vecāki atļāva viņam doties uz Sera Dže, kas ir viena no trijām lielākajām gelug klosteru skolām, kas atrodas Lhasas tuvumā. Tur viņš dzīvoja kopā ar vairāk nekā desmit tūkstošiem mūku, no kuriem viens bija arī viņa tēvocis. Astoņu gadu vecumā godājamais Purčongs Džampa Rinpoče ordinēja lamu Ješe par novicu.

Sera Dže stingrajā klostera kārtībā Lama uzturējās līdz divdesmit piecu gadu vecumam, šajā laikā viņš apguva tradīcijas, kas no Indijas tika atvestas uz Tibetu vairāk kā tūkstoš gadus atpakaļ. Viņa Svētības Dalai Lamas jaunākais skolotājs Kjabdže Tridžangs Rinpoče pasniedza Lamam Ješe mācības par lam-rim (pakāpeniskais ceļš uz apgaismību). Viņš saņēma arī tantriskās iniciācijas no tādiem ievērojamiem guru, kā Dragri Dordže Čang Rinpoče, Song Rinpoče un citiem. Papildus Lama Ješe studēja arī Naropas sešas jogas pēc Lamas Tsong-khāpas komentāra.

1959.gadā līdz ar ķīniešu okupāciju Lama Ješe pameta Tibetu un nonāca Ziemeļindijā, kur viņš sastapa daudzus citus tibetiešu bēgļus. Šajos svešajos apstākļos neskatoties uz grūtībām tibetieši izveidoja izglītības sistēmu, lai varētu turpināt studijas. Tibetā Lama Ješe bija saņēmis jau mācības par Gudrības pilnveidošanu (pražņapāramita), madhjāmakas (vidusceļa) filozofiju un loģiku. Indijā viņš turpināja saņemt izglītību par vīnajas noteikumiem un metafiziku (abhidharma). Divdesmit astoņu gadu vecumā Lama Ješe saņēma mūka ordināciju no Kjabdže Ling Rinpoče. Un tieši Indijā Lama sastapa savu skolnieku Lama Zopa Rinpoče, ar kuru kopā vēlāk tika veidota un vadīta FPMT organizācija.

Lama Thubten Ješe nomira 1984.gada 3.martā Losandželosā, un 1985.gada 12.februārī Spānijā piedzima viņa inkarnācija Lama Tenzin Ozel Rinpoče . Lama Ozels mācās vienā no lielākajiem Tibetas budisma klosteriem Dienvidindijā, Sera.dže. Pēc tam, kad viņš būs pabeidzis savas formālās budisma studijas, Lama Ozels ieņems organizācijas vadītāja vietu.