Rinpoče lūgums – cik vien iespējams, novērst 10 netikumības

Mani dārgie brāļi un māsas,

Es iedomājos pieminēt šo svarīgo lietu.

Lai pašam un citiem būtu veselīga dzīve – ne tādā nozīmē kā dieta un kustības, bet es šeit domāju mentālo veselību – prāta stāvokli, domāšanas veidu; lai mūsu ķermeņa, runas un prāta darbības būtu pozitīvas, veselīgas, tikumīgas un tīras. Lai to panāktu, cik vien iespējams ir jāizvairās no negatīviem darbiem, jo tie noved pie ciešanām. Tas nozīmē no darbiem, darītiem ar negatīvu prātu, neziņu, dusmām, pieķeršanos un patmīlīgām domām. Viens veids kā to panākt ir atturēties no desmit netikumīgajiem darbiem: nogalināt, zagt, melot utt. Kristietībā arī ir līdzīgi desmit baušļi.

Ja jūs dariet citiem ļaunu, tad būs neizbēgamas sekas – tūlītējas sekas un ilgtermiņa sekas – kas jāpārdzīvo simtiem un tūkstošiem nākošajās dzīvēs. Tās ir karmas rezultāts. Tūlītējās sekas: citi ir dusmīgi uz jums, ķildojās ar jums. Viņi atrod jūsu kļūdas, jums rodas problēmas, citi jūs pat nogalina utt. Lai nenogalinātu, būtu ilgs mūžs un veselība, tādēļ ir svarīgi neradīt cēloni šādai karmai.

Ir svarīgi atturēties darīt ļaunu citām dzīvām būtnēm, ieskaitot dzīvniekus, ikvienai dzīvai būtnei, kurai ir prāts un kura jūt ciešanas un laimi. Tās atšķiras no augiem, kam nav prāts. Laime un ciešanas atkarājas no cēloņiem un apstākļiem, ir jābūt pareiziem cēloņiem un apstākļiem. Piemēram, ir specifiski cēloņi un apstākļi, kas nepieciešami lai stāds augtu (saknes, stumbrs, zari, lapas, ziedi, augļi) un pēc tam nokalstu. Dzīvām būtnēm ir ciešanas un visi ciešanu cēloņi – maldi, tas ir, neziņa, dusmas un pieķeršanās un darbība, kas rodas no šiem maldiem. Šī rīcība sēj vairāk sēklas, kas savukārt rada vairāk maldus, un šādā veidā karma nekad nebeidzās.

Ja neziņas, dusmu un pieķeršanās dēļ, jūs darat ļaunu citiem, tad jūs radat ciešanas. Darbību, ko rada traucētājas, neskaidras, negatīvas domas – ieskaitot cēloni, neziņu – ir tas, kas liek mums mirt un pārdzimt un pārdzīvot atkal un atkal visas ciešanas.

Tādēļ šis ir galvenais atrisinājums: ‘Nedarīt ļaunu citiem, tad citi nedarīs ļaunu jums.’ Pat ja bērns jums šauj, vai kāda nezināma persona jums šauj, vai kāds dzīvnieks jums uzbrūk, ods vai skudra jums iedzeļ, vai pat niecīgākais insekts jums iekož….Tas ietver visas pasaules problēmas, no pašnāvības līdz karam. Visas jūsu ciešanas un laime rodas no neizglītota prāta vai nepareizi izglītota prāta.

Ko es šeit ierosinu ir – cik vien iespējams novērst desmit netikumības.

Ar daudz mīlestību un lūgšanām,

Lama Zopa

Pierakstīja Holija A, Kačo Dečen Ling, 29.jūnijā, 2007
Pārtulkoja Jānis Balodis, Austrālijā, 1.oktobrī, 2007