Lama Zopa Rinpoče

Lama Zopa Rinpoče dzimis 1942. gadā Nepālā, Himalaju kalnu Thami reģionā. 3 gadu vecumā viņš tika atpazīts kā Laudo Lamas jeb Lamas Kunzanga reinkarnācija. Laudo Lama savā iepriekšējā dzīvē bija izcils tibetiešu budisma Njingma līnijas jogs un viens no godātākajiem skolotājiem reģionā.

10 gadu vecumā Rinpoče devās uz Tibetu, kur mācījās un meditēja Domo Geše Rinpočes klosterī netālu no Pagri. Pēc tam kad 1959. gadā Ķīna okupēja Tibetu viņš līdz ar citiem mūkiem bija spiests doties bēgļu gaitās uz Butānu un Indiju.

Rinpoče turpināja studijas tibetiešu bēgļu nometnē Buxa Duar, Rietumbengālā, Indijā, kur viņš iepazinās ar Lamu Ješi (Lama Thubten Yeshe), kurš kļuva par viņa tuvāko skolotāju.

1956. gadā Dardželingā abi Lamas iepazinās ar krievu izcelsmes aristokrāti Zinu Račevsku (Zina Rachevsky), kura kļuva par viņu pirmo studenti no rietumiem un pēc tam daudzi citi pievienojās.

Divus gadus vēlāk Lamas pārcēlās uz Nepālu, kur turpmākajos gados ar savu rietumu studentu atbalstu uzcēla Kopanas un Laudo Klosteri.

1971. gadā Lama Zopa Rinpoče no Viņa Svētības Ling Rinpočes saņēma pilnu mūka ordināciju. Tajā pašā gadā Rinpoče Kopanas klosterī novadīja savu pirmo rietumu studentiem pielāgoto Lam Rim (Pakāpeniskais ceļš uz apgaismību) kursu jeb tā dēvēto Novembra kursu, kas kopš tā laika katru gadu Kopanas klosterī notiek līdz pat šai dienai un reģistrācijas dienā (augusta vidū) līdz dienas beigām pilna ar aptuveni 200 studentiem.

Trīs gadus vēlāk Lama Ješi un Lama Zopa sāka apceļot pasauli lai padziļinātu Mahajānas tradīcijas  izpratni budisma centros, ko bija izveidojuši viņu studenti pēc atgriešanās mītnes zemēs Eiropā, ASV un citur pasaulē. Tas uzskatāms par Mahajānas tradīcijas saglabāšanas organizācijas jeb FPMT (Foundation for the Preservation of the Mahayana Tradition) aizsākumu.

Kopš Lamas Ješi nāves 1984. gadā Lama Zopa Rinpoče kalpo par FPMT garīgo līderi un viņa vadībā un uzraudzībā centri visā pasaulē turpina veiksmīgi darboties un attīstīties.

Šobrīd FPMT ir liela starptautiska bezpeļņas organizācija, kas darbojas ar mērķi uzturēt Mahajānas tradīciju tā, lai mācības saglabātu savu autentiskumu, un katra skolotāja zināšanas varētu izsekot un pamatot ar Gelug līnijas lielo skolotāju mācībām, kas ir arī Viņa Svētības Dalai Lamas atzīti Mahajāna budisma tradīcijas skolotāji. Organizācija aptver vairāk nekā 160 centrus, labdarības un sociālos projektus visā pasaulē.

Rinpočes mācību ieraksti un teksti ir pieejami gan bezmaksas brošūru un ieteikumu veidā publicēti viņa mājas lapā, gan grāmatu veidā, kas izdotas izdevniecībās Wisdom Publications un Lama Yeshe Wisdom Archive.